Hlavní strana Vaše informace Zajímavosti Vědci píší Merkelové: Nevěřte v globální oteplování...
Vědci píší Merkelové: Nevěřte v globální oteplování... Tisk
Vaše informace - Zajímavosti
Pátek, 28 Srpen 2009 20:08
Vědci píší Merkelové: Nevěřte v globální oteplování, teplota naopak klesá
 
Přes 270 vědců a angažovaných občanů zaslalo otevřený dopis německé kancléřce Angele Merkelové, ve kterém ji vyzývají, aby přehodnotila svůj postoj ke globálnímu oteplování. Upozorňují, že atmosféra se už deset let neotepluje, ba naopak. Političku žádají o změnu postoje a svolání neideologického grémia, které by se tématem zabývalo.
Německé kancléřce v dopise vytýkají, že příliš snadno uvěřila v tvrzení o globálním oteplování, aniž by si předtím ověřila fakta.
"Politici hledají na počátku své politické dráhy téma, kterým by se mohli vyprofilovat. Jako ministryně životního prostředí jste totéž pochopitelně udělala i vy. Objevila jste změnu klimatu a stala se z toho vaše srdeční záležitost," napsala skupina vědců političce, která je původním povoláním fyzik.
"Do toho se vám vloudila závažná chyba, která se právě vám jako fyzikovi stát neměla. Dospěla jste k závěru, že klimatickou změnu způsobuje člověk, a přijala jste za své, že je třeba přijímat nákladné strategie na omezení takzvaného skleníkového plynu CO2," píše se v dopise z konce července.
Podepsaní vědci a odborníci upozorňují, že současná změna klimatu je jen běžným periodickým kolísáním teplot. Atmosféra se už deset let dále neotepluje, navíc je od roku 2003 dokonce opět výrazně chladnější, i když podle Mezinárodního panelu o klimatické změně (IPCC) by se měla i nadále oteplovat.
Signatáři dopisu také tvrdí, že lidmi produkovaný oxid uhličitý nehraje v mírném oteplení planety žádnou viditelnou roli. "IPCC musel dojít ke stejným výsledkům, při své práci však zcela opomenul 160 let měření teplot a 150 let analýz CO2 a ztratil tím veškerý nárok na vědeckost," píší.
 
Německá média kritiky oteplování ignorují
Stěžují si také na to, že se přesvědčení o klimatické změně vyvinulo v pseudonáboženství, kdy jsou jeho oponenti, včetně mezinárodní vědecké elity, stavěni na pranýř a jejich práce jsou jen zřídka publikovány. V odmítání těchto příspěvků stojí podle nich německá média na světové špičce.
Odvolávají se například na březnovou mezinárodní konferenci o klimatických změnách, která proběhla v New Yorku za účasti osmi stovek vědců a předních klimatologů.
"Zatímco americká média či Wiener Zeitung o konferenci podrobně referovaly, u nás tisk, televize i rádio mlčely. Je trpké vidět, co se stalo s našimi médii: v dřívějších diktaturách jim bývalo sdělováno, co nemá být zprávou, dnes to už bohužel vědí bez pokynů," píše se v dopise.
Merkelovou v závěru žádají, aby svůj postoj ke globálnímu oteplování přehodnotila. "Žádáme vás o zásadní přehodnocení vaší pozice v této věci a o svolání neideologického, nezávislého grémia, na kterém budou moci být kontroverzní argumenty otevřeně diskutovány," uzavírají vědci svůj dopis.
Mezi podepsanými je například univerzitní profesor geologie Friedrich-Karl Ewert z Univerzity v Paderbornu, prezident Evropského institutu pro klima a energie Holger Thuß a dalších zhruba sedmdesát vědců a přes dvě stovky dalších občanů.
Merkelová podobně jako většina politických špiček věří v globální oteplování způsobené člověkem. Tématu se věnuje už od roku 1994, kdy se stala ministryní pro ochranu prostředí a přírody. V sedmdesátých letech vystudovala fyziku a až do devadesátých let působila jako vědecká spolupracovnice na Institutu fyzikální chemie Akademie věd v Berlíně.
Známá je její výprava do Grónska z roku 2007, kdy se jela na vlastní oči přesvědčit o tom, jak tají ledovce.
 
 
Všechny popsané činnosti a představené programy jsou duševním vlastnictvím docenta Vasiľčuka, proto není uveden detailní popis jejich provádění. Šíření těchto stránek nebo jejich libovolné části jakoukoliv formou, jejich používání a propagaci je možno provádět pouze s uváděním jména autora (Doc. Anatolij Vasiľčuk, CSc.). Anatoliy Vasylchuk, IČ 67000347. Aktualizace obsahu je prováděna průběžně. Poslední aktualizace: 2.12.2017. © 2002 - 2017 Doc. Anatolij Vasiľčuk, CSc.
  Barvy informačně-energetických hmot a základních jemnohmotných těl člověka